Z ostatniej chwili

Jak zredukować ukryte uprzedzenia, aby poprawić swoje oceny i decyzje?

Codzienne życie wytwarza w każdym z nas ukryte uprzedzenia. Choć nie jesteśmy świadomi tych myśli, mogą one zniekształcać sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. Ta zniekształcona percepcja lub bardziej formalnie określana jako "ukryte uprzedzenia" (implicit bias) może negatywnie wpływać na nasze funkcjonowanie w życiu osobistym i zawodowym.

Nawet jeśli ludzie zazwyczaj nie rozpoznają tych uprzedzeń, to i tak mają one ogromny wpływ na nasze zachowanie. Ukryte uprzedzenia mogą prowadzić do niekomfortowych interakcji społecznych, niedokładnych ocen innych ludzi, a nawet wpływać na wydajność w miejscu pracy. Najtrudniejszą częścią redukcji ukrytych uprzedzeń jest nauczenie się, jak je rozpoznawać.

Nasz zespół badaczy przeczesał setki recenzowanych artykułów z zakresu psychologii społecznej, poznawczej i przemysłowej/organizacyjnej, aby dostarczyć Ci najlepszych możliwych wskazówek dotyczących redukcji ukrytych uprzedzeń.

Jak więc rozpoznać i kontrolować ukryte uprzedzenia, aby pomóc sobie w lepszym osądzie i podejmowaniu lepszych decyzji w pracy i poza nią? W tym poście omówimy cztery kroki:

 • Krok 1: Dowiedz się skąd biorą się ukryte uprzedzenia.
 • Krok 2: Rozpoznanie, kiedy ukryte uprzedzenia wpływają na Twoje osądy i decyzje.
 • Krok 3: Kontrolować swoje ukryte uprzedzenia (lub przynajmniej je ograniczyć).
 • Bonus: Co możesz zrobić, jeśli czujesz, że uprzedzenia wpłynęły na Ciebie osobiście.

Krok 1: Dowiedz się skąd biorą się ukryte uprzedzenia.

Aby być w stanie rozpoznać ukryte uprzedzenia, należy najpierw zrozumieć, w jaki sposób nasz mózg uczy się stereotypów i staje się stronniczy.

Stereotypy to skróty myślowe, które pomagają nam w interakcjach społecznych, a których uczymy się z kultury. Od oglądania telewizji do chodzenia do szkoły, zawsze przetwarzamy w naszym umyśle informacje kulturowe. Wiadomości, które otrzymujemy z kultury na temat ludzi, to sposób, w jaki uczymy się ich grupować.

Stereotypy nie są z natury złe. Pomagają nam w szybkim osądzie i zmniejszają wysiłek umysłowy. Kiedy stereotypy wpływają na nasze automatyczne osądy i późniejsze zachowania, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, mamy do czynienia z "ukrytym uprzedzeniem".

W tym momencie możesz pomyśleć, że nie popierasz stereotypów ani nie pozwalasz, by uprzedzenia wpływały na twoje decyzje. Przyjrzyjmy się, jak stereotypy kulturowe mogą wpływać na nasze postrzeganie.

Kiedy myślisz o miastach w USA, które są kojarzone z częstym spożywaniem alkoholu, co przychodzi Ci do głowy?

Czy myślisz o takich miastach jak Las Vegas, Miami, czy Nowy Orlean?

W rzeczywistości miasta te nie znajdują się nawet w pobliżu czołówki list miast, w których spożywa się alkohol. Zdecydowana większość amerykańskich miast o najwyższych wskaźnikach spożycia alkoholu to stosunkowo małe miasteczka na Środkowym Zachodzie (np. Green Bay, Wisconsin, Fargo, Północna Dakota).

Dlaczego więc Środkowy Zachód nie kojarzy się nam z upijaniem się? Cóż, informacje te nie pokrywają się z większością stereotypów kulturowych dotyczących mieszkańców Środkowego Zachodu. Co więcej, miasta takie jak Miami i Nowy Orlean są nadmiernie reprezentowane jako miasta "imprezowe".

Dlaczego więc ukryte uprzedzenia są "ukryte"?

Proces psychologiczny stojący za ukrytymi uprzedzeniami różni się znacznie od wyraźnego popierania stereotypów. Podczas gdy wyraźne stereotypy/ uprzedzenia wynikają z kontrolowanych myśli, przekonań i intencji, ukryte stereotypy/ uprzedzenia są wyuczone poprzez wielokrotną ekspozycję.

Choć nie możemy "zobaczyć" ukrytych uprzedzeń, nowe eksperymenty mogą pokazać, jak wpływają one na nasze postrzeganie i zachowanie.

W jednym z badań poproszono uczestników, by ocenili, kto ma większe kwalifikacje do wykonywania danej pracy - mężczyzna czy kobieta. Niektórym uczestnikom powiedziano, że mężczyzna ma większe wykształcenie, a kobieta większe doświadczenie zawodowe, podczas gdy innym uczestnikom powiedziano coś przeciwnego(tj. że mężczyzna ma większe doświadczenie zawodowe, a kobieta większe wykształcenie).

Ludzie mieli tendencję do wybierania mężczyzny bez względu na to, jakie kwalifikacje posiadał. Uczestnicy, którym powiedziano, że mężczyzna ma większe wykształcenie, uzasadniali swoją decyzję twierdząc, że wykształcenie jest ważniejsze, a uczestnicy, którym powiedziano, że ma większe doświadczenie zawodowe, twierdzili, że doświadczenie zawodowe jest ważniejsze dla tej pracy.

Badanie to sugeruje, że ukryte uprzedzenia mogą upośledzać racjonalne myślenie w taki sposób, że zawsze jesteśmy w stanie uzasadnić nasze decyzje, nawet jeśli są one napędzane ukrytymi uprzedzeniami.

Kiedy już raz wypracujemy jakieś skojarzenie myślowe (ukryte uprzedzenie), nasz umysł nie dba o to, czy jest ono dokładne, czy nie. Chce on nadal wzmacniać to skojarzenie, dlatego możesz zacząć postrzegać świat wokół siebie w sposób tendencyjny. W ten sposób uprzedzenia mogą zniekształcać rzeczywistość.

Ukryte uprzedzenia czasami powodują niedokładne osądy. W zależności od kultury, w której żyjemy, często otrzymujemy błędne informacje na temat różnych grup ludzi. Czasami też otrzymujemy dokładne informacje, ale tylko o jednej małej części grupy społecznej, która nie jest reprezentatywna dla całości.

Aby uświadomić sobie swoje uprzedzenia, zastanów się, w jaki sposób kultura reprezentuje różne grupy społeczne. Wiele o różnych grupach ludzi dowiadujemy się z mediów (wiadomości, portale społecznościowe, filmy). Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak media mogą na nas wpływać.

Sprawdź, jak łatwo możesz odpowiedzieć na poniższe pytania:

 1. Czy możesz pomyśleć o ulubionej postaci filmowej lub telewizyjnej, która może być zaangażowana w brutalne, przestępcze zachowania, ale którą podziwiasz i której kibicujesz?
 2. Czy myślisz o takich postaciach jak Tony Soprano (The Sopranos), Walter White (Breaking Bad), Tony Montana (Scarface), czy Tyler Durden (Fight Club)?
 3. Czy możesz teraz pomyśleć o jakichś muzułmańskich postaciach, które są brutalne i przestępcze, ale nadal są przedstawiane jako współczujący bohaterowie? A co z postaciami czarnoskórymi lub latynoskimi?

Nie tylko muzułmańskie postacie i mniejszości rasowe - Czarni i Latynosi - są nadmiernie reprezentowani jako przestępcy w telewizji i filmach, ale także rzadziej są przedstawiani jako złożeni bohaterowie, w porównaniu do Białych mężczyzn. Są oni często przedstawiani jako dwuwymiarowi "źli ludzie", którym widzowie powinni kibicować. Natomiast gdy Biali bohaterowie są kojarzeni z przemocą, często są przedstawiani jako moralnie złożone postacie, z którymi widzowie powinni sympatyzować (pomyśl o obsadzie Gry o Tron). Brak złożonej reprezentacji umacnia stereotypy i może wpływać na nasze ukryte uprzedzenia.

Telewizja i filmy przedstawiają bardziej stereotypowy świat niż ten, który istnieje w prawdziwym życiu

Filmy i programy telewizyjne również nadmiernie reprezentują mężczyzn i białych ludzi (przynajmniej w krajach zachodnich, takich jak USA, Kanada i Europa), w porównaniu do kobiet i mniejszości rasowych. Brak reprezentacji na ekranie wpływa również na nasze postrzeganie. Wysyła subtelne wskazówki na temat tego, kto powinien zajmować jakie stanowiska.

Pamiętajmy, że te wizualne reprezentacje kumulują się w czasie i wpływają na nasze automatyczne oceny różnych grup ludzi. Tak, nawet fikcyjne reprezentacje wpływają na nasze postrzeganie!

 1. Kiedy będziesz oglądał wiadomości, telewizję, a nawet reklamy, cofnij się o krok i zastanów się, w jaki sposób przedstawiani są ludzie. Co najważniejsze, pamiętaj, że obrazy w telewizji, filmach i reklamach nie odzwierciedlają dokładnie prawdziwego życia.

Choć ukryte uprzedzenia dotyczące rasy i płci są powszechne, ludzie mogą również posiadać ukryte uprzedzenia dotyczące orientacji seksualnej, wieku, religii i statusu społeczno-ekonomicznego. Starajmy się uznać stereotypy kulturowe i zrozumieć, że mogą one wpływać na nasze osądy i decyzje. Poznanie swoich ukrytych uprzedzeń jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia ich kontroli.


Krok 2: Rozpoznaj, kiedy ukryte uprzedzenia mogą wpływać na twoje osądy i decyzje, i wystaw się na kontakt z niestereotypowymi ludźmi.

Choć ukryte uprzedzenia są zazwyczaj poza naszą świadomością, wciąż wpływają na nasze decyzje i zachowania. Ludzie zazwyczaj wierzą, że świadomie kontrolujemy wszystkie nasze działania i decyzje, ale w rzeczywistości nasze zachowania są napędzane przez złożoną interakcję myśli, postaw i wspomnień.

Choć ludzie mogą otwarcie odrzucać negatywne stereotypy, ich ukryte uprzedzenia mogą ujawniać, że nieświadomie kojarzą mężczyzn z większymi kompetencjami niż kobiety lub Czarnych z grupą przestępczą.

Badania wykazały, że że ukryte uprzedzenia są nawet silniejszym predyktorem niektórych zachowań dyskryminacyjnych niż wyraźne postawy.

Aby zrozumieć, w jaki sposób ukryte uprzedzenia mogą wpływać na Twoje osądy, rozważ kilka typowych przykładów ukrytych uprzedzeń w różnych sytuacjach. Czy Twoje życie może wiązać się z ukrytymi uprzedzeniami w którejś z tych sytuacji?

 • Miejsce pracy
  • Menedżerowie częściej zalecają surowsze kary za słabe wyniki w pracy starszym pracownikom niż młodszym.
  • Wewszystkich branżach, prawdopodobieństwo otrzymania odpowiedzi zwrotnej przez kandydatów rasy białej jest o 36% większe w porównaniu z równie wykwalifikowanymi kandydatami rasy czarnej i o 24% większe w porównaniu z równie wykwalifikowanymi kandydatami rasy latynoskiej.
 • Interakcje medyczne
  • Kobiety cierpiące z powodu objawów choroby serca częściej niż mężczyźni są błędnie diagnozowane jako osoby z problemami psychicznymi.
  • Mniejszości rasowe są bardziej narażone na zalecenie przeprowadzenia niepotrzebnej operacji w porównaniu z pacjentamirasy białej.
  • Badania wykazały również , że lekarze średnio rzadziej przepisują leki przeciwbólowe czarnym pacjentom, w porównaniu z białymi pacjentami.
 • System prawny
  • Ukryte uprzedzenia wpływają na decyzje sędziów podczas procesów podejmowania decyzji prawnych.
  • Kiedy symulowane procesy sądowe przedstawiają białą ofiarę i czarnego oskarżonego, poprzez zadawanie pytań potencjalnym przysięgłym, prokuratorzy mogą wykryć uprzedzenia ludzi i wybrać przysięgłych z wyższym ukrytym uprzedzeniem do białych.

Zanim będziesz w stanie kontrolować swoje ukryte uprzedzenia, uświadom sobie, jakie uprzedzenia mogą na Ciebie wpływać.

Aby zmierzyć swoje osobiste ukryte uprzedzenia, kliknij ten link do słynnego testu Uniwersytetu Harvarda Implicit Associations Test.

 1. Będziesz miał możliwość wzięcia udziału w wielu różnych rodzajach testów asocjacyjnych. Na przykład, jeśli jesteś zainteresowany pomiarem skojarzeń dotyczących Twojej orientacji seksualnej, wybierz opcję "Sexuality IAT".
 2. Odpowiesz na kilka pytań, które zmierzą Twoje wyraźne postawy wobec osób homo- i heteroseksualnych.
 3. Następnie wypełni Pan(i) Test Niejawnych Skojarzeń, który oceni Pana(i) ukryte uprzedzenia wobec osób homo- i heteroseksualnych.
 4. Po teście asocjacji, zostanie Panu(i) zadanych kilka pytań demograficznych na temat Pana(i) osoby. Nie krępuj się pominąć pytań, na które nie chcesz odpowiadać.
 5. Na koniec otrzyma Pan(i) wynik, który odzwierciedla siłę automatycznych skojarzeń (np. "niewielkie", "umiarkowane", "silne" lub "brak preferencji"). Cały proces zajmie 10-15 minut.

Jak więc zminimalizować niepożądane ukryte uprzedzenia, aby podejmować lepsze decyzje?

Miej otwarty umysł i wystawiaj się na różnorodne reprezentacje i przykłady.

Bądź otwarty na ludzi i sytuacje, które nie pasują do tego, co uważasz za prototyp. W miejscu pracy mamy na myśli to, co uważasz za "typowego" lub standardowego pracownika na danym stanowisku.

 1. Kiedy mówię CEO - jaki obraz mentalny pojawia się w Twojej głowie? A co z politykiem? Lekarz? Prawnik? Lider? Czy Twoje obrazy mentalne są wypełnione mężczyznami i białymi ludźmi? To częsta reakcja.
 2. Spróbuj regularnie zastępować swoje mentalne obrazy i skojarzenia bardziej zróżnicowaną reprezentacją. Pomyśl o przykładach z życia wziętych, takich jak Maya Barra (CEO, General Motors) lub Barack Obama (prezydent USA).

Automatyczny obraz, który pojawia się w twojej głowie, gdy słyszysz lub czytasz różne słowa, jest poza twoją kontrolą, ale ty masz kontrolę nad zastępowaniem tych obrazów. Ten proces, z czasem, może poprawić Twoje ukryte uprzedzenia.

Krok 3. Naucz się kontrolować swoje ukryte uprzedzenia za pomocą wolniejszych, bardziej świadomych strategii decyzyjnych.

Dobra wiadomość jest taka, że kontrolowanie naszych ukrytych uprzedzeń jest możliwe! Wymaga to wysiłku i czasu, ale każdy z nas ma możliwość poprawy dokładności naszych osądów i decyzji.

Podejmuj ważne decyzje wolniej i bardziej świadomie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów kontrolowania ukrytych uprzedzeń jest zastanowienie się nad swoimi zachowaniami i decyzjami ze świadomością, że te uprzedzenia istnieją i stale wpływają na nasze decyzje. Dlatego poleganie na pierwszych instynktach może prowadzić nas na manowce.

źródło - pexels.com

Następnym razem, gdy będziesz musiał podjąć decyzję związaną z pracą (np. musisz zatrudnić nowego pracownika lub przydzielić projekt konkretnemu pracownikowi), wykonaj poniższe kroki.

 1. Upewnij się, że nie spieszysz się z podjęciem tej decyzji. Poświęć czas na przemyślenie wszystkich opcji.
 2. Wypisz najważniejsze informacje potrzebne do podjęcia decyzji. Zastanów się, które konkretne, obiektywne kryteria są najbardziej istotne. Na przykład, jeśli musisz zatrudnić nowego pracownika, czy najważniejsze jest doświadczenie, specjalistyczne szkolenie, dyspozycyjność, czy inne kwalifikacje? Wyraźnie przedstaw swoje powody dla wszystkich potencjalnych opcji.
 3. Teraz podejmij decyzję. To jest to!

Proces redukcji ukrytych uprzedzeń wymaga czasu i wysiłku. Kiedy podejmujesz ważną decyzję, staraj się unikać "reakcji intuicyjnych", ponieważ często są one niedokładne, ale wydają się właściwe. Ukryte uprzedzenia powstają w wyniku doświadczeń zdobywanych przez całe życie. Nie da się ich natychmiast cofnąć, ale jeśli jesteś świadomy tego, jak wpływają na twoje zachowanie, możesz zacząć je kontrolować.

Krok 4. Dodatkowa wskazówka dla osób, które zostały dotknięte przez stereotypy kulturowe.

Stereotypy kulturowe mogą mieć ogromny wpływ na postrzeganie siebie i swoich możliwości przez kobiety i mniejszości rasowe. Mogą również wpływać na mężczyzn i osoby nienależące do mniejszości, kiedy członkowie tych grup zachowują się niestereotypowo - np. jako ojcowie pozostający w domu lub asystenci mężczyzn.

Kiedy otrzymują oni przekazy kulturowe, które deprecjonują ich grupę społeczną, może to powodować zwątpienie w ich wydajność i zdolności. Może to skutkować gorszą wydajnością w miejscu pracy, niższą pewnością siebie i gorszym samopoczuciem.

Jak jednostki mogą walczyć z negatywnymi przekazami na temat swojej grupy społecznej?

Idealnym rozwiązaniem byłoby wyeliminowanie uprzedzeń systemowych w miejscu pracy. Ponieważ jednak problem uprzedzeń w miejscu pracy nie zostanie rozwiązany jutro, dodatkową metodą jest zapewnienie pracownikom strategii radzenia sobie z uprzedzeniami.

Na przykład, kontakt z rówieśnikami z grupy, mentorami i wzorcami do naśladowania może przeciwdziałać negatywnym stereotypom na temat grupy społecznej i promować bardziej pozytywne ukryte skojarzenia. Jeśli więc czujesz, że mogłeś zostać skrzywdzony przez ukryte uprzedzenia:

 1. Pomyśl o ekspercie lub liderze w Twojej dziedzinie pracy, który jest członkiem Twojej grupy społecznej.
 2. Pomyśl o wszystkich rzeczach, których ta osoba dokonała i o jej pozytywnych cechach.
 3. Teraz wyobraź sobie siebie podążającego podobną ścieżką życia. Wyobraź sobie siebie osiągającego podobne cele i dobrze wykonującego zadania związane z pracą.

Jeszcze skuteczniejsze od wyobrażania sobie eksperta lub lidera grupy wewnętrznej jest wejdź z nimi w interakcjęjeśli to możliwe. Zastanów się, czy mógłbyś pracować z nimi nad projektem lub uczestniczyć w wydarzeniach networkingowych, na których oni będą obecni. Pozwoli Ci to identyfikować się z ludźmi z czołówki Twojej dziedziny, a to z kolei wzmocni Twoją tożsamość w miejscu pracy, która może stanowić bufor przed negatywnymi stereotypami kulturowymi. Może to poprawić Twoje samopoczucie, ograniczyć ruminacje i poprawić wydajność poznawczą.

Podsumowanie, jak ograniczyć ukryte uprzedzenia, aby poprawić swoje oceny i decyzje

Zmniejszenie ukrytych uprzedzeń może poprawić codzienne interakcje, zwiększyć dokładność ocen społecznych oraz ulepszyć osądy i decyzje. Aby zacząć redukować swoje ukryte uprzedzenia,

 1. Dowiedz się, skąd biorą się ukryte uprzedzenia.
  • Bądź świadomy otaczających cię stereotypów kulturowych (np. w mediach lub środowiskach społecznych) i tego, jak mogą one wpływać na twoje myśli i postrzeganie.
 2. Rozpoznaj swoje ukryte uprzedzenia i wystaw się na kontakt z różnymi przykładami.
  • Poznaj ludzi z różnych środowisk (np. rasa/pochodzenie etniczne, wiek, płeć) w różnych zawodach (np. prawnik, inżynier, senator).
 3. Naucz się kontrolować swoje ukryte uprzedzenia podczas podejmowania decyzji (lub przynajmniej ograniczać je).
  • Poświęć czas na przemyślenie ważnych osądów i decyzji. Pamiętaj, że ukryte uprzedzenia mogą wpływać na Twoje "intuicyjne reakcje" i staraj się stosować obiektywne kryteria podejmowania decyzji.
 4. Dodatkowa wskazówka, która pomoże ludziom radzić sobie z negatywnymi stereotypami na temat ich grupy społecznej.
  • Poznaj wzory do naśladowania w swojej dziedzinie i wyobraź sobie, że sam doświadczasz podobnych sukcesów. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj wejść w interakcję z osobami będącymi wzorem dla innych grup.

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Jak odnaleźć słońce po uzależnieniu
Dzień Wiedzy o Przedawkowaniu: Jak jeden ojciec zmienia świat
Czy czujesz się dotknięty piętnem uzależnienia?
Wszelkie prawa zastrzeżone dla partnerstwodlapracy.pl