Z ostatniej chwili

Uzależnienie od pracy – przyczyny powstania

jak powstaje pracoholizmUzależnić można się praktycznie od wszystkiego – również od pracy zawodowej. Pracoholizm to jedna z plag XXI wieku. Wszystko dlatego, że każdy z nas bardzo pragnie dorównać lansowanym przez media ideałom – szczęśliwego, spełnionego człowieka, który w swym życiu bardzo wiele osiągnął. Mimo wszystko jednak nie każdy zostaje pracoholikiem. Niektórzy pracują ciężko, ale potrafią oddzielić życie zawodowe od prywatnego, pozwolić sobie na chwilę oddechu, a przede wszystkim – cieszą się, gdy praca się kończy, bowiem mają jeszcze swoje pasje, życie prywatne i inne, pozazawodowe zajęcia.

Dlaczego niektórzy na rozwój tego uzależnienia są bardziej podatni niż inni? Po pierwsze, można powiedzieć, że wykonywanie wolnego zawodu sprzyja pracoholizmowi. Wówczas nie ma ustalonych godzin pracy - każdy zatem poświęca każdą wolną chwilę, aby zrobić coś więcej i o krok wyprzedzić konkurencję. Istotna jest walka o pracę, o którą w obecnych czasach ciężko. Jeśli ktoś nie ma stałej umowy, odczuwa większą presję, aby udowodnić swoją wartość jako pracownika oraz lęk, że zostanie zwolniony. To prowadzi do pracoholizmu. Po drugie, skłonności do pracoholizmu wykazują ludzie, którzy nie potrafią radzić sobie ze stresem. Uciekają oni w pracę przed innymi problemami - na przykład w życiu osobistym. Tłumaczą sobie, że niepowodzenia w jednej dziedzinie mogą zrekompensować sobie sukcesami w pracy.

praca w domuKillinger uważa, że takie postępowanie wynika nie tylko z niepowodzeń w którejś dziedzinie życia, lecz obie te rzeczy są skutkami przeżyć z dzieciństwa. Wówczas to rodzice nie potrafili dać dziecku bezinteresownej miłości - musiało wciąż się starać, aby na nią zasłużyć. Pracoholikowi wydaje się zatem, że musi się ciągle starać, bo inaczej nie zdobędzie uznania i nie zostanie przez nikogo doceniony. Co więcej, nie potrafi on mówić o swoich niepowodzeniach i troskach, ponieważ nauczono go, aby nie okazywać słabości - stres, negatywne emocje oraz wszystkie lęki kumulują się zatem i znajdują ujście w pracy zawodowej, na której pracoholik się koncentruje. W życiu zawodowym jest niezłomny. A w życiu prywatnym? Nadal nie bardzo sobie radzi i nie umie okazać uczuć - ucieka zatem w teren bezpieczny, gdzie emocji lepiej nie okazywać, czyli w pracę.

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Jak odnaleźć słońce po uzależnieniu
Dzień Wiedzy o Przedawkowaniu: Jak jeden ojciec zmienia świat
Czy czujesz się dotknięty piętnem uzależnienia?
Wszelkie prawa zastrzeżone dla partnerstwodlapracy.pl