Z ostatniej chwili

W jaki sposób orzeka się pracoholizm?

jak zdiagnozować pracoholizmOczywiście oficjalną diagnozę, jaką jest pracoholizm może postawić wyłącznie osoba z odpowiednimi kompetencjami. Jest to zatem przeszkolony certyfikowany specjalista terapii albo psychoterapii uzależnień. W tym przypadku musi on przeprowadzić bardzo szczegółowy wywiad z osobą, u której podejrzewa się pracoholizm, ale również, jeśli wyrazi na to zgodę z innymi osobami z jej najbliższego otoczenia. Aby rozpoznawanie uzależnienia od pracy było łatwiejsze stworzono listę objawów, które wskazują na pracoholizm. Jeśli u danej osoby stwierdzi się wystąpienie przynajmniej trzech takich objawów w ciągu ostatniego roku, można uznać, iż jest ona uzależniona od pracy. Wspomniana lista obejmuje następujące objawy:

- bardzo mocna potrzeba albo nawet wewnętrzny przymus realizowania zadań wiążących się z pracą zawodową,

- przekonanie o tym, iż mamy niewielkie możliwości kontroli nad swymi zachowaniami, które są ściśle związane z pracą,

– osoba nie jest w stanie kontrolować tego jaką ilość czasu przeznacza na pracę, jak dużo zadań z nią związanych wykonuje, ale też nie może się powstrzymać przed ich realizacją,

- gorsze samopoczucie, stany niepokoju oraz rozdrażnienie w sytuacji gdy osoba stara się przerwać albo ograniczyć pracę – wszystko wraca do normy gdy powraca ona do realizacji swoich zadań,

- dłuższe przebywanie w pracy po to aby zniwelować stan niepokoju, poprawić sobie nastrój i osiągnąć satysfakcję,

- realizacja zadań zawodowych zastępuje danej osobie dotychczasowe zainteresowania oraz inne źródła przyjemności

- ciągłe wykonywanie obowiązków zawodowych mimo świadomości, iż mają one niekorzystne następstwa – fizyczne, zdrowotne czy społeczne.

Zapoznając się z listą należy także pamiętać, że wymienione objawy nie mogą występować jako następstwo epizodu hipomanii czy też manii.

Zobacz również

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Zmniejsz stres i ból: Przygotuj się do ważnych wydarzeń życiowych jak...
Przewodnik krok po kroku jak stworzyć skuteczny program dobrego samopoczucia w...
Bath Salts, DEA Ban i uzależnienie
Wszelkie prawa zastrzeżone dla partnerstwodlapracy.pl