Z ostatniej chwili

Pracoholizm – krótka charakterystyka i najważniejsze przyczyny

zaniedbywanie rodziny przez pracęPracoholizm określa się jako stan psychiczny którego cechą charakterystyczną jest odczuwanie stałej, niemalże niemożliwej do zwyciężenia potrzeby stałego zajmowania się pracą lub jakimikolwiek związanymi z nią czynnościami. Przymus taki niesie ze sobą poczucie ciągłego dyskomfortu lub złego samopoczucia, szczególnie w sytuacji, gdy z racji jakichkolwiek czynników osoba taka nie może zajmować się swoją pracą. Zaburzeniu ulega zatem równowaga pomiędzy pracą o wszystkimi innymi elementami życia człowieka. Pracoholizm występuje również w sytuacji, kiedy praca danej osoby stopniowo wypiera wszelkie inne obowiązki człowieka czy też relacje z innymi ludźmi.

Wykonywanie obowiązków zawodowych niesie ze sobą znacznie większą satysfakcję niż kontakty z bliskimi czy też dotychczasowe pasje. Osoby uzależnione często mają pełną świadomość pewnych ograniczeń w stałym wykonywaniu pracy; pojawia się u nich ponadto coraz wyższa tolerancja na satysfakcję płynącą z pracy, przez co trzeba poświęcać na nią coraz więcej czasu. Następuje tutaj stopniowe zaniedbywanie wszystkich innych aktywności które nie są związane z życiem zawodowym. Osoba uzależniona powoli traci zainteresowanie swoimi dotychczasowymi pasjami. Wszystkie takie szkodliwe zachowania są kontynuowane nawet pomimo tego, że ich następstwa zaczynają być wyraźnie widoczne. W takim wypadku praca występuje jako uzależniający narkotyk, zaś pracoholizm to patologiczne upośledzenie zachowania. Pierwszy raz termin "pracoholizm" pojawił się w roku 1968 – celem jego było nawiązanie do problemu alkoholizmu.

praca a uzależnienieTrudno jest nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że pracoholizm należy do najbardziej akceptowalnych przez społeczeństwo rodzajów uzależnień, zaś niektórzy pracoholicy często są nawet cenieni oraz szanowani za swoje zaangażowanie w pracy. W końcu często wydaje się nam, że jest to cecha w stu procentach pozytywna, a osoby mocno angażujące się we własne obowiązki są bardzo dobrze postrzegane w naszym społeczeństwie. Osoby często "zapracowane" są kojarzone jako fachowcy, ludzie ambitni i nie obawiający się nowych wyzwań. Firmy oczywiście znacznie chętniej zatrudniają osoby, które poświęcają na pracę jak najwięcej swojego wolnego czasu. Istnieje wiele cech charakterystycznych, które mogą znacznie zwiększać podatność danej osoby na pracoholizm – jest to między innymi tendencja do perfekcjonizmu oraz zachowań kompulsywnych. Ryzyko zwiększa także osobowość o cechach neurotycznych, bowiem większe zaangażowanie w swoje obowiązki może niwelować niskie poczucie własnej wartości.

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Jak odnaleźć słońce po uzależnieniu
Dzień Wiedzy o Przedawkowaniu: Jak jeden ojciec zmienia świat
Czy czujesz się dotknięty piętnem uzależnienia?
Wszelkie prawa zastrzeżone dla partnerstwodlapracy.pl