Z ostatniej chwili

Sprzeczaj się z samym sobą, aby stać się bardziej otwartym

Bycie otwartym umysłem jest doskonałym predyktorem sukcesu w miejscu pracy, zwiększającym zaangażowanie, satysfakcję i innowacyjne zachowania. Bycie otwartym oznacza, że jesteś skłonny rozważyć różne perspektywy, wartości, opinie lub przekonania, nawet jeśli są sprzeczne z Twoimi własnymi. Kiedy ludzie są otwarci, ich przetwarzanie informacji jest mniej tendencyjne, co oznacza, że mają tendencję do wybierania, interpretowania i ważenia informacji w sposób, który jest wolny od uprzednich opinii lub oczekiwań.

Otwartość umysłu oznacza, że ludzie są skłonni uczyć się nowych rzeczy, wychodzić poza swoją strefę komfortu i myśleć o problemach w nowy sposób. W środowisku pracy otwartość umysłu pomaga dobrze współpracować z innymi, zwłaszcza z tymi, którzy są inni lub myślą inaczej niż ty. Prowadzi to również do lepszych osądów i decyzji.

Jednakże otwartość umysłu nie każdemu przychodzi naturalnie. Czy uważasz, że często masz problem z myśleniem o rzeczach na różne sposoby? Czy uważasz siebie (lub innych) za osobę upartą lub mającą zdecydowane poglądy?

Jeśli tak, możesz być kimś, kto angażuje się w czarno-białe (dychotomiczne) myślenie - przeciwieństwo myślenia otwartego. Chociaż korzystne dla podejmowania szybkich decyzji i prostego zrozumienia, dychotomiczny styl myślenia może czasami być interpersonalnie problematyczne, gdy ludzie, którzy mają tendencję do myślenia w czerni i bieli spotkać innych, którzy mają inne opinie.


Dychotomiczne myślenie zostało również powiązane z negatywnymi wynikami psychologicznymi, takimi jak perfekcjonizm i nietolerancja dla niejednoznaczności. W skrócie, mimo że ludzie lubią mieć rację, nie jest pomocne myślenie w kategoriach czarno-białych, patrząc tylko na jedną stronę problemu.

Dobrą wiadomością jest to, że otwartość umysłu jest czymś, co można ćwiczyć i doskonalić z czasem. "Aktywne" myślenie z otwartym umysłem jest jednym ze sposobów walki z dychotomicznym myśleniem. Jednym z jego głównych elementów jest unikanie uprzedzeń poznawczych. Dzięki aktywnemu myśleniu w sposób otwarty, ludzie biorą pod uwagę wiele perspektyw, zamiast po prostu patrzeć na coś z własnego punktu widzenia.

Sprawdź siebie - jak bardzo jesteś otwarty?

Wyzwanie otwartości. Nie jesteś pewien, czy jesteś osobą o otwartym umyśle, czy nie? Wykonaj poniższe kroki, aby się sprawdzić.

 1. Wybierz aktualną, kontrowersyjną kwestię dziejącą się na świecie, która była przedmiotem debaty i na temat której masz swoje zdanie. Na przykład: kara śmierci, aborcja, globalne ocieplenie. Kwestia ta powinna być na tyle łatwa, abyś mógł ją omówić w oparciu o wiedzę, której posiadania można oczekiwać od większości ludzi. Na przykład: "Czy przeznaczenie większej ilości pieniędzy na szkoły publiczne znacząco poprawiłoby jakość nauczania i uczenia się?"
 2. .
 3. Zdecyduj, po której stronie debaty jesteś. Zapisz to, aby później nie zmienić zdania.
 4. Zrób dwie listy. Jedna lista powinna zawierać argumenty za, a druga argumenty przeciw. To od Ciebie zależy, którą listę zrobisz najpierw. Nie musisz osobiście zgadzać się z żadnym z argumentów - ważne jest, abyś zastanowił się nad różnymi argumentami i je zapisał.
 5. Poświęć tyle czasu lub tak mało, jak potrzebujesz. Nie wymaga to od Ciebie żadnych badań, po prostu czerp z posiadanej już wiedzy.
 6. .
 7. Licz. Spójrz na swoje listy. Ile argumentów byłeś w stanie wymyślić dla listy "za"? A co z listą minusów? Jak liczba pomysłów, które wymieniłeś/aś, ma się do Twojego osobistego stanowiska w tej sprawie?
 8. Generuj więcej argumentów dla drugiej strony. Poświęć trochę dodatkowego czasu, aby dodać więcej argumentów dla strony, z którą się osobiście nie zgadzasz.

Jeśli miałeś problem z wymyśleniem argumentów, które nie zgadzały się z Twoimi obecnymi odczuciami w wybranej kwestii, doświadczałeś "myside" bias. Oznacza to, że faworyzowałeś dowody na poparcie swoich osobistych przekonań, a nie doceniałeś dowodów, które są sprzeczne z Twoimi przekonaniami.

Jeśli nie miałeś problemów z wymyślaniem argumentów, które są sprzeczne z Twoimi osobistymi poglądami na dany temat - gratuluję! Być może jesteś bardziej naturalnie otwartym myślicielem. Jednak kluczem do aktywnego myślenia otwartego jest nie tylko bycie otwartym na alternatywne punkty widzenia, ale także ich aktywne poszukiwanie. Pozwala to zwalczać typowe uprzedzenia poznawcze, które przeszkadzają w racjonalnym myśleniu i podejmowaniu decyzji.

Zrozumieć, na czym polegają uprzedzenia w mózgu i jak wpływają one na otwartość umysłu

Zanim przejdziemy do tego, jak poprawić naszą otwartość umysłu, warto zobaczyć, co dzieje się w mózgu, gdy wchodzimy w interakcję z nowymi sytuacjami lub problemami.

Gdy znajdujemy się w sytuacji społecznej lub musimy dokonać osądu, nasz mózg skanuje naszą pamięć w poszukiwaniu odpowiednich informacji, abyśmy mogli odpowiednio zareagować. Jednak ludzie mają tendencję do skupiania się na pierwszej myśli lub wniosku, który przychodzi im do głowy. Ten szybki sposób myślenia mógł być pomocny naszym przodkom 1000 lat temu przy podejmowaniu decyzji o tym, jak zareagować na zbliżające się niebezpieczeństwo, ale w dzisiejszych czasach nie zawsze jest pomocny.

Kiedy wyciągamy pochopne wnioski, możemy utkwić w jednej odpowiedzi, idei lub przekonaniu i nie szukać lub nie brać pod uwagę alternatywnych informacji.

źródło - i0.wp.com

To jest określane jako uprzedzenia poznawcze. Niektóre z kluczowych uprzedzeń poznawczych, które utrudniają myślenie z otwartym umysłem, to:

 • Confirmation bias: Tendencja do uzyskiwania lub oceniania nowych informacji w sposób, który jest zgodny z własnymi przekonaniami danej osoby. Na przykład, jeśli ktoś wierzy, że szczepienia są złe, będzie skupiał się na informacjach, które potwierdzają to przekonanie i interpretował potencjalnie niejednoznaczne informacje w sposób, który również potwierdza to przekonanie.
 • .
 • Knowledge bias: Tendencja do zakładania, że inni mają taką samą wiedzę jak Ty. Na przykład, jeśli dyskutujesz o szczepieniach z kimś, kto ma dyplom z immunologii, to prawdopodobnie posiadasz mniejszą wiedzę niż on lub ona. Jednak on lub ona może błędnie założyć, że posiadasz te same informacje.
 • .
 • False consensus bias: Tendencja do myślenia, że ludzie mają takie same przekonania jak Ty. Na przykład, jeśli popierasz szczepionki, jesteś bardziej skłonny wierzyć, że inni ludzie, których znasz, również popierają szczepionki.
 • .

Wszystkie te uprzedzenia są naturalne i powszechne, ale utrudniają nasze interakcje z tymi, którzy się od nas różnią i mogą prowadzić do podejmowania złych decyzji. Poniższe trzy wskazówki mają na celu pomóc Ci przezwyciężyć te uprzedzenia poznawcze poprzez zwiększenie otwartości umysłu.

Źródło - midlifemacgyver.files.wordpress.com

Zwalczanie uprzedzeń poznawczych dzięki 3 wskazówkom, jak być bardziej otwartym:

Porada 1: Ćwicz myślenie poza twoim pudełkiem

Źródło - conclusion.com.ar

Aktywne myślenie o rzeczach z różnych perspektyw jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę otwartości umysłu. Poniższe ćwiczenie stwarza okazję do praktykowania kwestionowania siebie i swoich przekonań. Nie tylko pomoże Ci to ćwiczyć otwartość umysłu, ale także pomoże Ci bronić tego, w co wierzysz, a może nawet ponownie to rozważyć.

 1. Poświęć trochę czasu na zastanowienie się nad rzeczami, w które najmocniej wierzysz. Skąd się wzięły te przekonania? Czy jest to temat, który badałeś, miałeś osobiste doświadczenie lub zostałeś wychowany?
 2. Wybierz jedno ze swoich silnych przekonań i zapisz 3 powody, dla których je posiadasz i co sprawia, że są tak silne. To przekonanie może być czymkolwiek, tak długo jak czujesz się z nim silnie związany.
 3. Następnie, weź kilka głębokich oddechów i postaraj się odłożyć na bok swoje obecne myśli i uczucia na ten temat.
 4. .
 5. Stwórz nową listę i podaj trzy argumenty przeciwko swojemu przekonaniu.
 6. .
 7. Pomyśl o tym, dlaczego inni ludzie mogą wierzyć w coś, co jest sprzeczne z Twoimi przekonaniami. Upewnij się, że rzeczywiście poświęciłeś czas na rozważenie zalet tych argumentów.
 8. Przemyśl, dlaczego inni ludzie mogą wierzyć w coś, co jest sprzeczne z twoim przekonaniem.
 9. Przewartościuj swoje pierwotne stanowisko. Nawet jeśli nadal czujesz dokładnie to samo, co na początku, teraz podszedłeś do tematu w bardziej otwarty i wyważony sposób. Jako bonus, możesz być bardziej pewny swojej zdolności do argumentowania swojej pozycji teraz, gdy rozważyłeś kilka kontrargumentów.

Takie podejście może pomóc Ci lepiej zrozumieć skąd pochodzą inni ludzie i daje możliwość oceny własnych przekonań.

Porada 2: Realizuj swoją omylność

.

Ludzie często posiadają różne przekonania. Jako ludzie, każdy z nas ma setki przekonań na temat różnych kwestii, takich jak religia, etyka, polityka, sztuka, ekonomia, biznes, itd. Nie wspominając już o przekonaniach dotyczących bardziej przyziemnych spraw. Weź pod uwagę fakt, że na każde twoje przekonanie przypada wiele innych, które się z tobą nie zgadzają. I przynajmniej niektórzy z tych ludzi, którzy się z tobą nie zgadzają, są również inteligentni i poinformowani. Biorąc pod uwagę te fakty, zrozumiałe jest, że przynajmniej niektóre z przekonań, które posiadasz są fałszywe lub niekompletne.

 • Poświęć chwilę, aby pomyśleć o inteligentnych, dobrze poinformowanych ludziach, którzy nie zgadzają się z tobą w różnych kwestiach.
  • Co oni myślą?
  • Jak myślisz, skąd się wzięły ich przekonania?
  • .

Nowe dowody mogą obrócić stare przekonania na głowie - nawet jeśli są one powszechnie panujące. Pomyśl o niektórych przekonaniach z przeszłości, które zostały obalone. Kiedyś ludzie wierzyli, że ziemia jest płaska. Kiedyś wierzyli, że słońce krąży wokół ziemi. Z biegiem lat postęp naukowy i technologiczny dostarczył sprzecznych dowodów i teraz wiemy, że ziemia jest kulą i że obraca się wokół słońca, a nie odwrotnie.

 • Poświęć chwilę, aby pomyśleć o czasie w historii gdy przekonania się zmieniły.
 • .
 • Zastanów się nad czasem, kiedy dowiedziałeś się nowych informacji, które zmieniły Twoją opinię lub wniosek.

Przekonania są kształtowane przez nasze środowisko.Przekonania są również powiązane z kontekstem społecznym. Być może wiele z przekonań, które wyznajesz, jest podobnych do tych, które wyznają bliscy Ci ludzie. Rodzina może być ważnym czynnikiem kształtującym to, co myślimy. Ludzie pochodzą z wielu różnych środowisk, które przyczyniają się do powstawania bardzo zróżnicowanych punktów widzenia.

.

 • Jakie mógłbyś mieć inne przekonania, gdybyś mieszkał w innym miejscu lub miał inne pochodzenie dorastając?
 • .

Ogółem, nasze przekonania są bardzo osobiste i często niechętnie myślimy o rzeczach, które mogą być sprzeczne z naszą obecną perspektywą. Jednak jednym z kluczy do zachowania otwartego umysłu jest bycie otwartym na możliwość, że może on zostać zmieniony przez nowe informacje.

Porada 3: Pomyśl o środku

.

Kiedy ludzie myślą w kategoriach czerni i bieli, mają tendencję do kategoryzowania rzeczy jako dobre lub złe. Jednym ze sposobów, aby zacząć myśleć w inny sposób, jest rozważenie środkowej płaszczyzny w stosunku do skrajności.

Podążaj za tymi 4 krokami, aby ćwiczyć myślenie pośrodku:

 1. Zdobądź kartkę papieru i długopis
 2. .
 3. Zrób listę poniższych par słów. Umieść pierwsze słowo po lewej stronie kartki, a drugie po prawej.
  • Czarny i biały
  • .
  • Duży i mały
  • .
  • Łatwe i trudne
  • .
  • Dobre i złe
  • .
  • Szczęśliwy i smutny
  • Czysty i brudny
  • Czysty i brudny
  • Czyste i brudne
  • .
  • Nieśmiały i wychodzący
  • .
  .
 4. .
 5. Zacznij od pierwszej pary słów. Co znajduje się pomiędzy czarnym i białym? Napisz środkowe słowo dla każdej pary pomiędzy każdym końcem spektrum. Na przykład, "szary" jest między czarnym i białym. Zrób to dla każdej pary słów. Postaraj się jak najlepiej wymyślić coś dla każdej pary.
 6. .
 7. Kiedy skończysz, spójrz na słowa, które wymyśliłeś. Czy byłeś w stanie pomyśleć o środku dla każdej pary? Mogłeś znaleźć to trudniejsze do wymyślania słów im dalej w dół listy masz.

Ta aktywność wymaga, abyś myślał o powszechnych dychotomiach w sposób ciągły. Zamiast patrzeć na dwa pudełka - jedno czarne, drugie białe - trzeba było spojrzeć na spektrum, które zawierało odcienie szarości. Cały sens myślenia o środku polega na uświadomieniu sobie, że rzeczy często nie są tak skrajne, jak nam się wydaje.

Przez resztę dnia zauważ, kiedy używasz ekstremalnych słów. Zapisz zarówno słowo, którego użyłeś, jak i jego przeciwieństwo. Zastanów się nad odpowiednim słowem środka. Następnie zaznacz, gdzie faktycznie znajdujesz się na tym kontinuum od jednej skrajności do drugiej. W przyszłości staraj się używać bardziej umiarkowanych określeń, chyba że skrajności są prawdziwym odzwierciedleniem tego, co myślisz lub czujesz. To może pomóc ludziom oderwać się od dychotomicznego myślenia.

Podsumowanie "Rozszerz swoją psychikę: Sprzeczaj się z samym sobą, aby poszerzyć swoją perspektywę"

.

Ludzie często tkwią w zamkniętych schematach myślowych, takich jak myślenie czarno-białe lub nieuwzględnianie wszystkich istotnych informacji. Jednak możliwe jest zwiększenie otwartości umysłu poprzez świadomą refleksję nad naszymi przekonaniami i punktami widzenia. Aktywne zwiększanie otwartości umysłu może z kolei poprawić podejmowanie decyzji, rozwiązywanie problemów i relacje międzyludzkie.

Następnym razem, gdy wpadniesz w pułapkę czarno-białego myślenia lub innych uprzedzeń poznawczych, cofnij się o krok i pomyśl o trzech wskazówkach zawartych w tym wpisie, aby stać się bardziej otwartym.

 1. Praktykuj myślenie poza własnym pudełkiem umysłowym.Pomyśl o perspektywach innych osób, o tym, jakie informacje mogą brać pod uwagę i dlaczego mogą mieć inne pomysły.
 2. .
 3. Realizuj swoją zawodność. Bądź świadomy, że nawet jeśli bardzo mocno w coś wierzysz, jest wielu innych ludzi, którzy myślą i czują zupełnie inaczej. Weź pod uwagę fakt, że może nie być dobrej odpowiedzi i bądź otwarty na różne punkty widzenia.
 4. .

Myśl o środku.Jeśli myślisz w kategoriach czarno-białych, spróbuj znaleźć środek, analizując rzeczy raczej na zasadzie spektrum niż dychotomii.

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Bath Salts, DEA Ban i uzależnienie
Stereotypowa narkomanka zmieniła się
Whitney Houston: Śmierć otoczona kontrowersjami i nadużywaniem substancji