Z ostatniej chwili

Charakterystyka pracoholików

jak można uzależnić się od pracyPracoholizm jest poważnym uzależnieniem, dla którego charakterystyczne jest między innymi to, że walka z nim jest nie tylko trudna, ale i skazana na niepowodzenie w sytuacji, w której brakuje silnej woli samego zainteresowanego. Szanse na wyzdrowienie rosną jednak, gdy zostaje zauważony w porę. Wśród najbardziej typowych objawów tego uzależnienia wymienia się przede wszystkim regularne zabieranie pracy do domu połączone z koniecznością decydowania się na nadgodziny oraz trudność ze znalezieniem innych tematów do rozmów niż te, które są związane z pracą. Pracoholik ma też coraz mniej czasu nie tylko dla przyjaciół i rodziny, kurczy mu się bowiem i ten czas, który do tej pory poświęcał swojemu hobby. Co więcej, w czasie samej pracy upływ czasu nie jest przez niego odczuwany, a sprawy zawodowe zawsze stawiane są na pierwszym miejscu nawet, jeśli nie ma racjonalnych powodów, aby tak się zachowywać.

Co ciekawe, choć pracoholik nieustannie dąży do perfekcji, typowe okazuje się dla niego również nieustanne niezadowolenie z efektów podejmowanych przez siebie wysiłków. Bryan Robbinson w swojej pracy z 1998 roku zaproponował interesującą klasyfikację pracowników, z której często korzysta się do dzisiaj. Tu na pierwszy plan wysuwa się pracoholik nieugięty, a więc taki, który jest w stanie pracować kompulsywnie przez cały tydzień i pilnuje wszystkich wyznaczonych terminów. Wcale nie rzadziej pojawia się jednak pracoholik bulimiczny, a więc taki, który ma tendencję do pozostawiania swoich obowiązków na ostatnią chwilę, aby realizować je wszystkie przez kilka ostatnich dni z maksymalnym zaangażowaniem i niemal bez przerw. Z kolei pracoholik z deficytem uwagi bardzo szybko się nudzi, ma więc tendencję do tego, aby podejmować się kilku zadań w tym samym czasie bez odpowiedniej strategii. Z kolei pracoholik delektujący się pracą pracuje przeraźliwie wręcz wolno, a i tak obawia się, że rezultat nie będzie perfekcyjny.

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Zmniejsz stres i ból: Przygotuj się do ważnych wydarzeń życiowych jak...
Przewodnik krok po kroku jak stworzyć skuteczny program dobrego samopoczucia w...
Bath Salts, DEA Ban i uzależnienie
Wszelkie prawa zastrzeżone dla partnerstwodlapracy.pl