Z ostatniej chwili

Objawy pracoholizmu

efektywność w pracyZ każdym rokiem coraz więcej jest osób, które stawiają obowiązki zawodowe na pierwszym miejscu, zapominając o tym jak ważna jest rodzina i życie prywatne. Nie mają oni czasu na sen oraz odpowiednią ilość odpoczynku, a dawne hobby popada w całkowite zapomnienie. Specjaliści wskazują na to, iż istnieją różne typu pracoholizmu, a opierają się one o styl pracy danej osoby. Są to zatem ludzie, którzy chcą pracować cały czas lub też przechodzą naprzemienne etapy odczuwania przymusu pracy oraz całkowitego unikania obowiązków zawodowych. Niektórzy muszą cały czas zmieniać aktywność, nadmiernie skupiają się na szczegółach lub też ciągle odczuwają potrzebę pomagania innym w realizacji zadań.

Badania wskazują, iż osoby uzależnione od pracy w Polsce są cały czas zestresowane, dla pracy zaniedbują najbliższych, wykazują uzależnienie od pieniędzy, ale także żyją ponad stan. Najważniejsi są dla nich szefowie oraz klienci, a z napięciami radzą sobie poprzez przygodny seks albo zażywanie różnego typu dopalaczy. Badania pokazują również, że osoby przebywające w pracy ponad 11 godzin, są bardziej narażone na choroby serca, a pracując ponad 52 godziny tygodniowo nasza efektywność drastycznie spada. Nadmierna praca może także bezpośrednio prowadzić do nagłej śmierci – zjawisko to zostało nazwane karoshi. Osoby uzależnione od pracy zwykle nie są w stanie odczuwać satysfakcji z tego co udało im się osiągnąć, wykańcza je własny perfekcjonizm. Jeśli chcielibyśmy porównać pracoholizm z uzależnieniem od alkoholu można by uznać, że podczas gdy alkoholizm jest ucieczką od odpowiedzialności, pracoholizm wręcz przeciwnie – jest ciągłym dążeniem do niej.

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Jak odnaleźć słońce po uzależnieniu
Dzień Wiedzy o Przedawkowaniu: Jak jeden ojciec zmienia świat
Czy czujesz się dotknięty piętnem uzależnienia?
Wszelkie prawa zastrzeżone dla partnerstwodlapracy.pl