Z ostatniej chwili

Leczenie uzależnień - Nadużywanie alkoholu

Uzależnienie od alkoholu odnosi się do niekontrolowanego spożywania alkoholu. W wielu przypadkach spożywanie alkoholu prowadzi do impulsywnych zachowań i ma negatywny wpływ na zdrowie i relacje osobiste. Uzależnienie od alkoholu jest trudne do przezwyciężenia. Jest to zaburzenie neurologiczne, które wpływa na wątrobę, serce i układ nerwowy. Niektóre osoby uzależnione od alkoholu odmawiają pomocy w rozwiązaniu swoich problemów tylko z powodu piętna związanego z uzależnieniem od alkoholu lub z powodu zaprzeczenia.

Ta lista często zadawanych pytań pomoże każdemu zainteresowanemu dowiedzieć się więcej o uzależnieniu od alkoholu zrozumieć, czym ono jest i jak ustalić, czy ktoś ma problem z piciem.

Wprowadzenie do alkoholu

Co to jest alkohol?

Alkohol jest cieczą powstającą w wyniku fermentacji skrobi i cukrów. Smak napoju alkoholowego zależy od procesu fermentacji oraz użytych owoców, dodatków i warzyw.

Jak alkohol wpływa na człowieka?

Alkohol działa depresyjnie na centralny układ nerwowy, co oznacza, że blokuje sygnały nerwowe, które próbują dotrzeć do mózgu. Wpływa to na słuch, wzrok, ruch, emocje i percepcję. Picie zbyt dużej ilości alkoholu może powodować niewyraźną mowę, utratę koordynacji, dezorientację, zamieszanie i spowolniony czas reakcji. Spożycie alkoholu powoduje również odprężenie i euforię, czyli efekty, których poszukuje użytkownik.

Dlaczego niektórzy ludzie reagują na alkohol inaczej niż inni?

Nie wszyscy metabolizują alkohol w ten sam sposób. Waga, wiek, rasa, płeć, pochodzenie etniczne i poziom sprawności fizycznej mają wpływ na metabolizm alkoholu. Liczba wypitych drinków i szybkość ich spożywania również wpływają na to, jak alkohol wpływa na daną osobę. Osoby zażywające narkotyki lub mające w rodzinie przypadki nadużywania alkoholu mogą reagować inaczej na spożycie alkoholu niż osoby, które nie mają takich problemów.

Co to jest standardowy drink w Stanach Zjednoczonych?

W Stanach Zjednoczonych jeden standardowy drink to 0,6 uncji czystego alkoholu (13,7 g). Odpowiada to 1,5 uncji 80-procentowego likieru, 12 uncjom piwa, 5 uncjom wina lub 8 uncjom likieru słodowego.

Czy picie piwa lub wina jest bezpieczniejsze niż twardych alkoholi?

Piwo i wino nie są bezpieczniejsze od rumu, whisky czy innych trunków. Jedna 12-oz. puszka piwa zawiera tyle samo alkoholu, co jeden kieliszek likieru lub spirytusu. Wszystkie te napoje mają taki sam wpływ na organizm ludzki.

Co to są napoje alkoholowe zawierające kofeinę (CAB)?

Kofeinizowane napoje alkoholowe zawierają oprócz alkoholu kofeinę i substancje pobudzające. Często mają one wyższy procent alkoholu niż piwo, ale wiele firm nie informuje, ile kofeiny znajduje się w każdym napoju. Kofeina pozwala na spożycie większej ilości alkoholu, co może prowadzić do zatrucia alkoholowego.

Poziomy picia

Co oznacza umiarkowane picie?

Umiarkowane picie oznacza zazwyczaj spożywanie nie więcej niż jednego drinka dziennie przez kobiety i nie więcej niż dwóch drinków dziennie przez mężczyzn.

Czy można bezpiecznie pić alkohol i prowadzić samochód?

Nie jest bezpiecznie pić alkohol i prowadzić samochód, ponieważ alkohol upośledza zdolność podejmowania szybkich decyzji, zmienia percepcję i skraca czas reakcji. Osoby, które piją i prowadzą, mogą nie być w stanie dokładnie ocenić, jak daleko znajdują się od innych pojazdów lub podejmować właściwych decyzji w obliczu wyzwań związanych z prowadzeniem pojazdu.

Co oznacza przekroczenie dopuszczalnego limitu alkoholu?

Każdy stan w USA ma limit stężenia alkoholu we krwi wynoszący 0,08 procent. Stężenie alkoholu we krwi jest określane na podstawie testów krwi lub oddechu przeprowadzanych przez funkcjonariuszy organów ścigania lub personel szpitala. BAC odnosi się do poziomu alkoholu we krwi, powyżej którego ktoś podlega sankcjom prawnym.

Skąd mam wiedzieć, czy mogę pić?

Niektórzy ludzie nie powinni pić ze względu na wykonywany zawód, wiek lub stan zdrowia. Nie powinni pić ludzie, którzy nie osiągnęli wymaganego prawem wieku, którzy przyjmują leki mogące wchodzić w interakcje z alkoholem, którzy mają prowadzić samochód lub uczestniczyć w czynnościach wymagających dobrej koordynacji i uwagi, lub którzy cierpią na pewne schorzenia. Dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i osoby w trakcie leczenia alkoholizmu lub uzależnienia od narkotyków nie powinny pić.

Nadmierne spożywanie alkoholu

Co jest uważane za "intensywne picie"?

Ciężkie picie odnosi się do spożywania więcej niż jednego drinka dziennie w przypadku kobiet i więcej niż dwóch drinków dziennie w przypadku mężczyzn.

Co to jest jednorazowe picie?

Picie w nadmiernych ilościach może być zdefiniowane jako niebezpieczny wzorzec picia, który powoduje, że stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,08 procent. Oznacza to wypicie czterech lub więcej drinków w ciągu dwóch godzin w przypadku kobiet lub więcej niż pięciu drinków w ciągu dwóch godzin w przypadku mężczyzn.

Jaka jest różnica między alkoholizmem a nadużywaniem alkoholu?

Alkoholizm i nadużywanie alkoholu mają różne definicje. Alkoholizm, określany również jako uzależnienie od alkoholu lub uzależnienie od alkoholu, jest chorobą neurologiczną, która powoduje silne pragnienie picia alkoholu i utrudnia ograniczenie picia. Alkoholicy kontynuują picie nawet wtedy, gdy ich picie powoduje problemy osobiste, psychologiczne lub fizyczne. Nadużywanie alkoholu odnosi się do powtarzającego się schematu picia, który zakłóca relacje osobiste, zdrowie lub zdolność do pracy. Nadużywanie alkoholu prowadzi do niezdolności do wypełniania obowiązków, problemów prawnych, picia podczas prowadzenia samochodu oraz picia podczas obsługi ciężkiego sprzętu lub maszyn.

Co to znaczy upić się?

Upić się to znaczy wypić za dużo alkoholu i być w stanie nietrzeźwości. Odurzenie prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, złej oceny sytuacji, utraty równowagi, upośledzenia zdolności motorycznych i innych problemów. Nadmierne picie zwiększa również ryzyko chorób wątroby, udaru i niektórych nowotworów.

Problemy związane z piciem

Skąd mam wiedzieć, czy mam problem z piciem?

Ktoś ma problem z piciem, jeśli picie alkoholu powoduje problemy w związku, trudności w uczestniczeniu w życiu społecznym, trudności w radzeniu sobie z pracą w szkole lub podobne efekty, niezależnie od ilości spożywanego alkoholu. Picie w celu ucieczki od problemów, picie w samotności i popadanie w kłopoty prawne z powodu picia są również oznakami problemu z alkoholem.

Co mogę zrobić, jeśli ja lub ktoś, kogo znam, ma problem z piciem?

Ktoś, kto ma problem z piciem powinien zadzwonić do Recovery Connection pod numer 866-812-8231 w celu uzyskania skierowania na leczenie. Ktoś, kto podejrzewa, że członek rodziny lub przyjaciel ma problem z alkoholem może również zadzwonić po więcej informacji na temat problemów alkoholowych i skierowanie do lokalnego specjalisty. Numer ten to 1-800-662-HELP.

Jakie problemy zdrowotne wiążą się z nadmiernym spożywaniem alkoholu?

Nadmierne spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia marskości wątroby, czyli bliznowacenia wątroby. Zwiększa również ryzyko wystąpienia chorób wątroby i niektórych rodzajów raka. Nadmierne picie alkoholu może powodować erozję wyściółki przełyku, powodując zgagę, refluks żołądkowo-przełykowy i wrzody. Zbyt duża ilość alkoholu może również prowadzić do zespołu złego wchłaniania, uszkodzenia serca, duszności, obniżenia poziomu hemoglobiny, dysfunkcji seksualnych, uszkodzenia nerwów i mięśni.

Specjalne populacje

Jestem młody; czy picie alkoholu jest szkodliwe dla mojego zdrowia?

Tak. Badania wykazują, że młodzi ludzie, którzy piją, mają zwiększone ryzyko urazów i śmierci. Osoby pijące alkohol przed ukończeniem 15 roku życia mają czterokrotnie większe szanse na rozwój uzależnienia od alkoholu. Spożywanie alkoholu zwiększa również ryzyko samobójstwa, słabych wyników w szkole i podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych.

Czy można pić w ciąży?

Picie jakiejkolwiek ilości alkoholu w czasie ciąży nie jest bezpieczne, ponieważ alkohol może wpływać na rozwój płodu. Nawet kobiety, które rozważają zajście w ciążę powinny unikać picia alkoholu. Picie w czasie ciąży jest związane z alkoholowym zespołem płodowym i wadami wrodzonymi.

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Bath Salts, DEA Ban i uzależnienie
Stereotypowa narkomanka zmieniła się
Whitney Houston: Śmierć otoczona kontrowersjami i nadużywaniem substancji
Wszelkie prawa zastrzeżone dla partnerstwodlapracy.pl