Z ostatniej chwili

Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

odpoczynek w pracyObowiązek wykonywania swojej pracy zawsze musi iść w parze w prawem do odpoczynku. W obowiązującym obecnie kodeksie pracy jasno określono czas, jaki należy poświęcać na efektywną pracę, a jaki na odpoczynek i zregenerowanie swoich sił. Warto dowiedzieć się zatem nieco więcej na temat podstawowych kwestii prawnych które zapewniają każdemu pracownikowi prawo do takiego wypoczynku. Każdy pracownik może cieszyć się prawem do ściśle określonego czasu wypoczynku – dobowego, tygodniowego, wypoczynkowego czy nawet przerw śniadaniowych. W przypadku mam karmiących obowiązuje także przerwa na karmienie dziecka. Jeśli pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, to przysługuje mu prawo do przynajmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w ciągu doby. Licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego pracodawca musi również zapewnić odpoczynek w każdym tygodniu. Powinien on trwać nieprzerwanie przez 35 godzin. Wyjątek stanowią pracownicy wykonujący swoją pracę w systemie zmianowym.

Jeśli pracownik przychodzi do zakładu pracy zgodnie z obowiązującym go harmonogramem, to czas obowiązkowego odpoczynku może zostać skrócony do 24 godzin. Dniem w którym wypada odpoczynek tygodniowy powinna być niedziela. Jeżeli jednak w danym zakładzie pracy niedziela jest dniem pracującym, to odpoczynek taki może zostać przeniesiony na inny dzień tygodnia. Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę powinien wykonywać swoje obowiązki przez cały dzień, tak, jak zostało to określone w jego harmonogramie. Jeżeli ustalony czas pracy wynosi minimum 6 godzin, pracownikowi przysługuje prawo do minimum 15 minutowej przerwy śniadaniowej. Jest ona odpłatna i zalicza się ją do czasu pracy. Przerwa taka powinna mieć miejsce już na początku dniówki, ale jeszcze przed jej zakończeniem.

ile przerwy mi przysługuje w pracyIstnieją także specjalne przepisy BHP przygotowane z myślą o osobach, które pracują minimum 4 godziny dziennie przy monitorach ekranowych. Kodeks pracy przewiduje dla nich przerwę trwającą 5 minut po każdej pełnej godzinie wykonywania pracy przy monitorze ekranowym. Nieco inne przepisy obowiązują w przypadku, gdy dana osoba pracuje w szczególnie trudnych, uciążliwych warunkach. Wówczas skrócenie podstawowych norm pracy może nastąpić znacznemu skróceniu. Może się to odbywać zarówno poprzez wcześniejsze skończenie pracy lub wprowadzenie większej ilości przerw wliczanych do czasu pracy – jest to możliwe jednak wyłącznie w przypadku niektórych, ściśle wybranych stanowisk.

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Zmniejsz stres i ból: Przygotuj się do ważnych wydarzeń życiowych jak...
Przewodnik krok po kroku jak stworzyć skuteczny program dobrego samopoczucia w...
Bath Salts, DEA Ban i uzależnienie
Wszelkie prawa zastrzeżone dla partnerstwodlapracy.pl