Z ostatniej chwili

Etapy pracoholizmu

kiedy zaczyna się pracoholizmPoczątkowo nawet nie podejrzewamy, że pracoholizm może stać się problemem najbliższej nam osoby. Praca na dwóch etatach i nadgodziny to w wielu przypadkach konieczność, ale kiedy obowiązki stają się ważniejsze niż rodzina i pasje, pochłaniając cały czas wolny danej osoby, warto się nad tym zastanowić. Zwłaszcza gdy uzależnienie od pracy ujawnia się już przez takie dolegliwości jak depresja, stany lękowe czy problemy żołądkowe. Kolejny etap charakteryzuje się tym, iż mimo, że osoba dotknięta pracoholizmem dostrzega negatywne skutki swojego trybu życia jeszcze ciężej pracuje. Tylko to przynosi jej bowiem zadowolenie. Pracoholik staje się również bardzo drażliwy, a dolegliwości zdrowotne przybierają na sile i nierzadko wymagają interwencji lekarza. Następnym etapem jest już niestety głębokie uzależnienie. Pracoholik gardzi osobami, które nie poświęcaj pracy tyle czasu co on i docenia innych pracowników równie mocno oddanych swoim obowiązkom. Osoba uzależniona sypia po 3-5 godzin na dobę by resztę czasu przeznaczyć na pracę. Niestety przez to staje się mniej efektywny w tym co robi, przez co sięga po substancje psychoaktywne, a to może prowadzić do kolejnego uzależnienia.

Jak przezwyciężyć uzależnienie? Pracoholizm nie może być bagatelizowany, gdyż ma zgubny wpływ na nasz organizm. Może prowadzić chociażby do chorób serca, zawałów, otyłości, wylewu do mózgu czy schorzeń stawów. Coraz częściej odnotowuje się także przypadki zjawiska karoshi, czyli śmierci z przepracowania. W ten sposób umierają przede wszystkim osoby cierpiące na pracoholizm, dlatego karoshi jest niejako skutkiem nieleczonego uzależnienia. Zjawisko to zostało zauważone w Japonii, jednak coraz większa ilość pacjentów z zaburzeniami krążenia i serca w Europie, wskazuje na to, że również na naszym kontynencie zaczyna być to problemem. To właśnie z tego powodu tak istotne jest by stawiać granicę między pracą, a odpoczynkiem, który regeneruje nasze siły i pozwala pracować znacznie efektywniej.

leczenie pracoholizmuPracoholizm jest uzależnieniem, dlatego kiedy zauważymy u siebie samych lub u kogoś z naszego otoczenia, jego objawy należy skorzystać z pomocy specjalisty. Problem ten ma podłoże psychologiczne dlatego podstawą leczenia jest psychoterapia. Terapeuta próbuję zmienić samoocenę pacjenta, która jest uzależniona przede wszystkim od osiągnięć w pracy, ale także musi go nauczyć wyrażania uczuć, radzenia sobie z nimi, delegowania pracy oraz oddzielania życia zawodowego od czasu odpoczynku. Jest to niezwykle długa i często żmudna terapia, ale przynosi efekty i wyleczenie z pracoholizmu jest przez to możliwe.

O nas

logo-footer

Grupa terapeutów zajmująca się nałogami. Portal poświęciliśmy niebezpiecznemu zjawisku pracoholizmu, które w XXI wieku zbiera coraz to większe żniwo. Kiedyś to nam ktoś pomógł, teraz z naszej wiedzy korzystają inni.

Często czytane

Kontakt
Charakterystyka pracoholików
Dlaczego wypoczynek w pracy jest tak ważny?

Świeże newsy branżowe

Jak odnaleźć słońce po uzależnieniu
Dzień Wiedzy o Przedawkowaniu: Jak jeden ojciec zmienia świat
Czy czujesz się dotknięty piętnem uzależnienia?
Wszelkie prawa zastrzeżone dla partnerstwodlapracy.pl